Olá - Hra pro nevidomé

OSTATNÍ

Sobota 14. 14:00-16:00

Olá – společenská hra, kterou nikdo neviděl, aneb s nevidomými na stejné vlně. Hra spojuje dva světy – svět nevidomých lidí a svět lidí bez postižení. Hru si bude moci zahrát každý! Olá Vám pomůže lépe pochopit nevidomé, vcítit se do jejich pocitů. Hraje-li člověk s osobou s postižením, prožijí společný zážitek, vytváří se jedinečné spojení mezi hráči. Cílem hry, kterou hráči nevidí, je naučit se, nebýt „slepý“ k problémům druhých.
Nápad vznikl v rámci studentské firmy. Inspirovala mě moje nevidomá spolužačka, které jsem chtěla nějak pomoci. Zjistila jsem, že je velmi málo „pěkných“ společenských her pro nevidomé děti. Avšak neexistuje hra, která by spojovala nevidomého člověka se zdravým – tak vznikla hra Olá.

S touto hrou jsem vyhrála několik mezinárodních soutěží. Hra slavila úspěchy i v médiích př. Česká televize a další. Hru si oblíbilo mnoho lidí. Cílem hry je najít pomocí hmatu dřevěné dílky v sáčku, přičemž zdravý člověk má přes oči šátek, aby nic neviděl. V krabice je jedna specifická dřevěná kostka. Ta má v každé straně vyřezaný jiný geometrický tvar, který musí hráč po vhození kostky nejdříve určit hmatem bez opory zraku. Poté co hráč určí, který tvar „padl“, tak to řekne ostatním hráčům. Hráči od té doby začínají hledat tento tvar ve svých sáčcích – kdo ho najde první, tak získává kámen vítězství. Pokud hráč obdrží 3 kameny vítězství, zvítězil ve hře.

Hra je určena až pro 4 hráče. Je vhodná pro děti od 8 let. Rozvijí jemnou motoriku a dětem, ale i rodičům přináší jiný pohled na svět kolem nás. Věk je podle znalostí dětí, jelikož hledají např. lichoběžník, kosočtverec, atd.

Hra je dodávána v pevném papírovém obalu, který obsahuje:
  • 4 sáčky s dílky (1 sáček má 60 různých dílků)
  • hrací kostku
  • 12 kamenů vítězství
  • 4 šátky (slepky)
  • pravidla hry včetně odkazu na webové stránky, na kterých si nevidomý člověk může pustit pravidla hry

Vedoucí aktivity:

Lucie Částková

Aktivita nemá omezení